Wielki Mistrz Yip Man

Wielki Mistrz Yip Man urodził się w 1893 roku w Fatshan. Już jako dziecko interesował się sztukami walki. Wiedzę na temat stylu Wing Tsun Kung Fu czerpał od Chan Wah Shuna, pierwszego z uczniów Leung Jana. Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podjął naukę u Ng Chu So, ucznia swojego mistrza.
Po kilku latach Yip Man był znany w całej okolicy jako niepokonany ekspert w sztukach walki. W wieku 15 lat Yip Man przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). W latach 1914-1937 pracował w armii oraz policji. Od roku 1941 zaczął uczyć Wing Tsun Kung Fu w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu, ale po pięciu latach musiał zawiesić działalność swojej szkoły. Dopiero w 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun Kung Fu. Mieściła się przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Na początku miał tylko ośmiu uczniów, ale z biegiem lat coraz więcej osób zaczęło interesować się stylem Wing Tsun Kung Fu. W wieku 72 lat mistrz przeszedł na emeryturę i nauczał już tylko wybranych uczniów na lekcjach prywatnych w swoim domu. Jednym z nich był Leung Ting.
Tuż przed śmiercią Yip Man został zapytany o to, kto zostanie spadkobiercą całego systemu Wing Tsun Kung Fu. Odparł wówczas, że będzie to osoba posiadająca najwięcej uczniów ze znaczącymi rezultatami (Roots & Branches of Wing Tsun rok 2000). 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz zmarł w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi. Na motywach jego ciekawej i burzliwej biografii powstały dwa filmy "Ip Man" oraz "Ip Man 2" z Donnie Yenn’em w roli głównej.