Najczęściej zadawane pytania

W jakim wieku mogę trenować lub kontynuować naukę Wing Tsun kung fu?

Wing Tsun może być trenowany niezależnie od wieku i płci, wszystko uzależnione jest od cierpliwości i wytrwałości adepta. Kung fu oznacza: sztuka koncentracji i ciężkiej pracy. Na tych fundamentach uczniowie którzy ukończyli 7 rok życia są w stanie poważnie podejść do własnego samodoskonalenia się.
Ciało adepta wzmacnia się w natualny sposób dzięki czemu nie jest narażone na jakiekolwiek kontuzje ponieważ nauczany jest na bazie systemu oraz natury kung fu. Treningi Wing Tsun kung fu są pożytecznymi ćwiczeniami fizycznymi, które pozytywnie wpływają na zdrowie a jednocześnie uczą skutecznej samoobrony.

Czego powinienem/powinnam spodziewać się na pierwszym treningu Wing Tsun?

Wiele nowych i logicznych informacji, czas mija szybko, interesujący ludzie, miłe uśmiechy i oczywiście pot na czole. Największym technicznym wyzwaniem dla początkującego jest zasada "jednoczesności Wing Tsun" gdzie dwie ręcę wykonują dwie odrębne czynnośći w tym samym czasie. Spróbuj wyciągnąć swoje ręce w przód i jedna ręka niech porusza się na lewo i prawo o a druga góra-dół w tym samym czasie. Jak widać nie jest to takie łatwe, prawda? Na zaawansowanych stopniach techiki jednoczesności będziesz mógł/mogła wykonywać na jednej nodze a dodatkowo wolną nogą będziesz wykonywał inne techniki nie przerywając ręcznych. Największą nowością oprócz koordynacji technik będzie dla ciebie dostosowanie się do zasad panujących na sali.

W jakim stroju przychodzę na trening?

Jeżeli rozpoczynasz naukę, nie musisz na początku kupować całego stroju Wing Tsun. Pierwszy element stroju tj. bluzka, wymagana jest po ok. 3 miesiącach treningów. Spodnie wymagane są po zdobyciu 1 stopnia uczniowskiego. Jeżeli będziesz chciał zamówić strój uczniowski wcześniej, jak najbardzij jest to możliwe. Strój uczniowski to wizytówka szkoły aby ją godnie reprezentować (zupełnie jak w większości innych sztuk walki). Dobrym pomysłem byłoby zamówić ochraniacz na klatkę piersiową, który będzie ci towarzyszył przez wiele lat, jest to jednorazowa inwestycja. Rękawice możesz zamówić dopiero po zdobyciu stopnia zaawansowanego. Zeszyt i długopis pomoże w zapisaniu teorii oraz technik. Twój instruktor udzieli ci więcej informacji w jaki sposób możesz zdobyć wyżej wymienione rzeczy.

Ile czasu potrzebuję aby przyswoić i opanować cały Wing Tsun?

W pełni? Nigdy. Powie ci to każdy uczciwy instruktor sztuki walki. W ciągu 4 czy 5 lat nie jesteś w stanie opanować całego systemu. Zawsze dążysz do zdobycia nowych wyzwań i możliwości. Twój pierwszy trening służy temu aby upewnić się. Uczysz się technik samoobrony i zasad walki, które możesz wykorzystać w sytuacjach zagrożenia. Po dwóch miesiącach zaczynasz dopiero nabierać koordynacji rąk aby wykonywać dwa odrębne ruchy w tym samym czasie. Po ponad pół roku masz już 4 stopień uczniowski, po roku 4-5 stopień uczniowski, pierwszy stopień mistrzowski możesz osiągnąć po 3-4 latach. Oczywiście wszystko to zależy od twojej siły woli i wytrzymałości. Profesjonalne książki, seminaria, lekcje prywatne, na pewno pomogą ci w tym aby przyspieszyć jeszcze bardziej i rozwinąć swoje umiejętności.

Czy w Wing Tsun istnieją sekretne techniki?

Tak są. Jeżeli jest technika, którą widzisz, ale kompletnie nie rozumiesz, wtedy nie jesteś w stanie jej przyswoić. Każda technika jest dla ciebie sekretna, dopóki nie wejdziesz w jej posiadanie. Aby coś zrozumieć, potrzebujesz czasu i wiele wysiłku fizycznego oraz mentalnego. Kedy wjeżdżasz na piętro, stajesz przed drzwiami, które czakają aby je otworzyć. Nie powinniśmy tego zapominać, że dotyczy to również walki, jak bardzo poważna jest to rzecz, coś naturalnego. Dlatego techniki z wyższych poziomów nie są pokazywane każdemu, tylko ludziom wartościowym wewnętrznie. Jeżeli poszukujesz i pielęgnujesz Wing Tsun wytrwale i uczciwie, to będzie zależało wyłącznie od ciebie ile zamkniętych drzwi pozostawisz za sobą.